Wierzba wypuści nawet z kawałka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wykorzystując taką okoliczność, możemy z niej zaprojektować fantastyczne odmiany żywopłotów. Z tego powodu nasze ogrodzenie posiądzie niepowtarzalny wygląd oraz będzie się wyróżniać spośród płotów w okolicy.

Wzrastające na posessji oraz podmokłych bagnach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w domowych parkach. Upodobaliśmy je za specyfikę oraz wiosenne kiciusie. Nie są mozolne, chcą jeno dużo wilgoci oraz trochę światła. Nasycą się poniekąd wszystką glebą.


Niewiele roślin potrafi również identycznie błyskawicznie ożywiać utracone odnogi i gałęzie. Wierzby wybitnie swobodnie rekonstruują również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet uszkodzony odrost zanurzony w wilgotnej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz sprezentuje zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, ażeby spośród wierzb tworzyć zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy płoty zatopione liśćmi. Pewnie wskazane jest mieć tak fikuśnego płot. Najprzyzwoiciej do stworzenia takiego parkanu zastosować poniższe rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakich cech:

dają prostolinijne, długie oraz wybitnie gibkie pędy – przez wzgląd na to można bez trudu kształtować kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w krótkim terminie zdołamy wypleść kompletne przęsło na płot;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już myśl na postać płotu, musimy dostać pasujące wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, natrafienie ich w warunkach naturalnych jest mozolne, jako że dziko narastające krzewy sporadycznie emitują bardzo długie oraz proste pędy. Najprawidłowiej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać nieco lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wytypujmy w pierwszej kolejności lokalizację w ogrodzie, niewiele przez nas uczęszczane oraz w żadnym wypadku .Wiosenką, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki długości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy trzeba je namoczyć na 24 h w wodzie, ażeby się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie tak aby górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny w mgnieniu oka się gęstnieją, wskutek tego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa akceptujemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki z rzadka przekraczają 2m, tym samym na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu witek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s