Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je posadzić i pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia skwer, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, czy pomóc w rozdziale parku na mniejsze części i stworzeniu ustronnych kącików? Winniśmy również zadecydować, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu rośliny lub krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje osąd, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez przycinania utrzymują wąski kształt. Kiedy uzyskają spodziewaną wysokość przycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta plastikowe selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na chłód. Delikatne tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Ujmą takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają uniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najodpowiedniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, z racji tego otrzymane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o różnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za obramowanie rabat tudzież ścieżek, rozdzielają od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najprawidłowiej, jak je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy uzyskać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To rozwiązanie zdaje prawidłowo egzamin też w przypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można też strzyc, lecz wtedy znacznie lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najprawidłowiej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztacheta z Winylu z laurowiśni lub zimozielonych typów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. W związku z tym, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on mały (do 60-80cm), by wolno go było otulić na zimę agrowłókniną i swobodnie wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny parkan, powinno się posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony płot spośród gatunków zrzucających liście na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, małym, np. spośród iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety PCV strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą liną „grzbietu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić sporo czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s